خوش‌خبری

خوش خبری

کتاب ترانه­ها؛ برای کودکان افغانستان

کتاب «ترانه ها» با کمک «صندوق نجات کودکان» در ۸۰ سرنویس(عنوان) برای کودکان افغانستان در پنجم مرداد رونمایی گردید.

«سلام، کلید دوستی و مهربانی است»؛ «جوت نشو؛ جوره جان!»؛ «جنگی نشو، جوره جان!»؛ ترانه‎هایی از این کتاب هستند که از سوی مؤسسه­ی ملی موسیقی افغانستان برای آن‎ها آهنگ‌‎ ساخته شده­ بود و در برنامه­ی رونمایی این کتاب­ها به گونه­ی زنده از سوی دانش آموزان آن مؤسسه  نواخته شد.

«رولا غنی»، بانوی نخست کشور و همسر رئیس جمهور افغانستان که در مراسم رونمایی از این کتاب­ها شرکت کرده بود، چاپ و پخش کتاب­ «ترانه­ها» را ‎ستود و گفت: از کار برای کودکان بسیار دلشادم و امیدوارم که این کار نیک پی گرفته شده و کتاب­های بیشتر و بهتری برای کودکان افغانستان چاپ شود.

کتاب «ترانه­ها» به همراه چاپ روی کاغذ به گونه­ی آوایی نیز در دسترس دانش آموزان و کودکان افغانستان می باشد.

ملکه­ی آسمان­ها

«شایسته واعظ» می خواهد با پرواز به دور دنیا نام خود را در تاریخ ماندگار کند و جوانترین زنی باشد که افق­های پهناور جهان را درنوردیده است.

«شایسته» که اکنون در افغانستان «ملکه آسمان­ها‌­» نامیده می­شود، دختری افغانستانی و دانش­آموخته­ی رشته­ی خلبانی در آمریکا است. او نخستین زن افغانستانی است که پروانه­ی خلبانی با هواپیماهای غیرجنگی را گرفته است و می­تواند پرواز کند.

شایسته سه ماه پیش با هواپیمای کوچک خود از فرودگاهی در آمریکا پرواز را آغاز کرد تا راه ۲۵۸۰۰  کیلومتری به دور دنیا را بپیماید. او در این راه دراز  از ۱۸ کشور مانند اسپانیا، مصر، هند، سنگاپور و استرالیا می‌گذرد و ماه آینده دوباره به فلوریدا در کشور آمریکا باز می گردد.

شایسته واعظ می‎گوید: «آماج­اش از پرواز به گرد جهان، انگیزه دادن به دختران افغانستان است تا آنان نیز توانمندی­های خود را باور کرده و به دنبال هوانوردی و دیگر رشته­هایی که دوست دارند بروند. من هم برای رسیدن به این آرزویم راه دراز و دشواری را پیمودم اما نام امید نشدم.»

شایسته دو هفته پیش در ادامه­ی سفر خود به دور دنیا به کشورش افغانستان رسید. افغانستان نهمین کشوری است که شایسته از روی آن پرواز می­کند. او برای رسیدن دوباره به فلوریدا باید از نه کشور دیگر بگذرد.

شایسته ۲۹ سال پیش در یک اردوگاه پناهندگان پا به این جهان گذاشته است. خانوادۀ وی هنگام  جنگ­های شوروی در افغانستان، به آمریکا پناهنده شده بودند.

شاهنامه بخوان، پاداش بگیر!

آموزش شاهنامه خوانی برای دانش آموزان و کودکان افغانستانی باشنده در تهران تابستان امسال نیز برگزار گردید. کلاس­های «شاهنامه خوانی» روزهای یکشنبه در کتابخانه­ی «خانه­ی کودکان افغانستان» برگزار شده و تا پایان تابستان نیز ادامه دارد.

«پریسا نظری» استاد کلاس­های شاهنامه خوانی می­گوید: «شاهنامه کتاب زندگی است. بچه­ها از خواندن و شنیدن داستان­های شیرین و دلنشین شاهنامه سرخوش می­شوند و در کنار آن با واژگان بسیار زیبای فارسی آشنا می­گردند. برنامه «شاهنامه خوانی» نزدیک دو سال است که در آموزشگاه «فرهنگ» پیاده می­شود. ما بچه­هایی داریم که بیش از صد بیت از شعرهای شاهنامه را از بر کرده­اند. در اینجا همراه شعرهای شاهنامه کتاب­های داستان شاهنامه هم داریم که بچه­ها می خوانند.»

«پریسا نظری» همچنین گفت: ما برای کسانی که در هر نشست چند خط از شاهنامه را از بر کرده و درست بخوانند، پاداش­ می­دهیم تا بچه­ها هم برای یادگرفتن شاهنامه دلگرم شوند.»

وی همچنین گفت: «بچه­هایی که شاهنامه می­خوانند به دوستی و صلح بیشتر باور دارند. شاهنامه کتاب دوستی، آشتی و دانش است و راه جوانمردانه و با مهربانی زیستن را به ما می­آموزد.»

«پریسا نظری» در پایان گفت: «دانش­آموزان و بچه­های هم­میهن و فارسی زبان هرجا که باشند می­توانند در برنامه «شاهنامه خوانی» شرکت کنند. ما برای آنها شعرها را می فرستیم، آنها هم با از بر کردن شعرها و فرستادن آوا و فیلم خود در این برنامه شرکت می کنند و پاداش می­گیرند.»