خوش خبری

بامیان نخستین پایتخت فرهنگی جنوب آسیا

بامیان به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی سازمان جنوب آسیا برای همکاری های منطقه ای (سارک) در سال ۲۰۱۵ معرفی گردید.

ولایت بامیان از لحاظ فرهنگی یکی از شهرهای ممتاز جهان به شمار می رود. چراکه بامیان در عصر باستان بزرگ ترین مرکز تجارتی در مسیر راه ابریشم و وسیله اتصال راه ها و بزرگ ترین مرکز بودا به حساب می آمد، وجود دو مجسمه بزرگ بودا و بند امیر به بامیان ویژگی خاص بخشیده و اهمیت آن را بیشتر کرده است. به گفته­ی وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان این خصوصیات باعث شد تا بامیان به عنوان شهر بی نظیر برگزیده شود.
در سال جاری میلادی، شهر بامیان شاهد برگزاری برنامه های فرهنگی کشور های مختلف مانند نمایشگاه ها، سمینارها، برنامه های هنری، نمایشگاه های صنایع دستی ، جشنواره­های ادبی، نمایشگاه های غذایی، نمایش سنن و رسوم کشورهای جنوب آسیا، جشنواره­ی راه ابریشم، اسکی روی آب و شب بودا و برنامه های دیگر است .

عزیز رویش جزء ده معلم عزیز جهان

آقای عزیز رویش، آموزگار و بنیانگذار مدرسه و دبیرستان معرفت در غرب کابل، از سوی بنیاد جهانی وارکی(varkey foundation)از بین ۵۰ آموزگار برتر جهان به عنوان یکی از ده آموزگار برتربرگزیده شد، وی در دوره ی نهایی از سوی ۶۷ داور بین‌المللی برای دریافت جایزه یک میلیون دلاری آموزگار برتر جهان با ۹ آموزگار برتر دیگر رقابت کرد و سرانجام نانسی اتویل آموزگار آمریکایی، توانست لقب برترین آموزگار جهان را از آن خود کند.

این جایزه که با جایزه نوبل مقایسه شده، در رقابتی جهانی به آموزگاری داده می‎شود که برای دانش‌آموزان الهام‌بخش و بر جامعه تاثیرگذاشته است. در افغانستان بسیاری فکر می‌کنند که آقای رویش چنین معلمی است.

موفقیت کار آقای رویش از نظر خودش، عمدتاً مرهون تلاش، نوآوری و ایجاد دیدگاهی انسانی برای خود و شاگردانش در درون و بیرون مکتب بوده است. در درون مکتب او تلاش کرده با خلق نو آوری، چشم‌اندازمعنا داری نسبت به آینده برای شاگردانش فراهم آورد .

مصطفی رضایی، مخترع جوان کشور در عرصه‌ی علمی، برای اولین بار در سطح جهان، سانتریفیوژ چند محوره را اختراع کرد و مدال نقره‌ی داو‌زدهمین‌ جشنواره‌ی مسابقات بین‌المللی اختراعات کرواسی–زاگرب را از آن خود کرده است.

‌مصطفی رضایی، در سال ۱۳۶۸ در شهر مشهد ایران به‌دنیا آمده و دوران کودکی خویش را هم در همین شهر سپری کرده است.

او بعد از قبولی در کنکوردر دانشگاه فردوسی مشهد در رشته‌ی مهندسی میکانیک درس خوانده است.ذهن خلاق و شایستگی‌های مصطفی باعث شد جزء کانون مخترعان ایران قرار گیرد.

مصطفی در دوره‌ی تحصیل در دانشگاه‌، با کارگری، پدرش را در تأمین مخارج خانواده و هزینه‌های تحصیل یاری می‌کرد وعلاوه بر آن‌، دانش‌آموزان مهاجر هم‌وطنش را هم آموزش داده است.

وی پس از ثبت سانتریفیوژ چند محوری، دستگاهی بنام “تخلیص پیوسته سیالات”را به ثبت رسانده. این دستگاه بیشتر برای شرکت نفت کاربرد دارد.

افغانستان رکورد حضور تماشاچی!

تیم ملی امید ایران روز یکشنبهنهم فروردین در حالی در ورزشگاه آزادی تهران به مسابقه با تیمامید افغانستان رفت که حدود ۸۰ هزار تماشاگر افغانستانی بازی را از نزدیک مشاهده می کردند.

حضور پر شور تماشاگران در خانه ی حریف مسابقه ای، رکوردی بی سابقه بود که در بازیهای مقدماتی، شاید تا خود فینال المپیک هم نشکند.

سرانجام بازی بین دو کشور دوست و همسایه با برد تیم امید ایران به پایان رسید. در بازی قبل این مسابقه تیم فوتبال افغانستان با تیم عربستان مساوی کرده و تیم کشور نپال را ۲ بر صفر برد.

جالب است بدانید که در سال ۱۳۱۹ خورشیدی تیم ملی فوتبال افغانستان به دعوت ایران به تهران آمد و اولین بازی ملی این کشورها در ورزشگاه تازه تاسیس امجدیه تهران بر گزار گردید که نتیجه این بازی دوستانه با نتیجه یک بر صفر به سود افغانستان خاتمه پیدا کرد.