خوش خبری

مهتاب،دختر قهرمان

مهتاب رستمی دختر ده ساله­ی افغانستانی در مسابقات قهرمانی خردسالان در کشور آلمان مدال طلا گرفت. مهتاب از ولایت دایکندی است و اکنون در کشور آلمان زندگی می کند. مهتاب بیش از سه سال است که ورزش تکواندو را روزانه انجام می دهدو اکنون دارای کمر بند سرخ تکواندو می باشد. مهتاب تاکنون در ۱۵ مسابقه تکواندوی داخلی و خارجی کشورآلمان  شرکت کرده و ۱۴ مدال گرفته است،سه مدال طلا و ۶ مدال نقره و ۵ مدال برنز دست آورد مهتاب از این نبردهاست. مسابقات قهرمانی خردسالان در تابستان گذشته و درشهر برلین آلمان برگزار شده بودمهتاب می گوید: دوست دارم درسهام را  بخوانم و در کنار ورزش تکواندوخلبان هواپیمای مسافربری شوم.

سهراب، پسرقهرمان

سهراب حسینی نوجوان ۱۴ ساله مهاجر افغانستانی ساکن تهران، ۴ سال است کهکشتی می گیرد وتا کنون در مسابقات مختلفی در استان تهران شرکت کرده است.
سهراب در سال گذشته موفق شد به مقام قهرمانی وزن ۳۸ کیلوگرم در بین آموزشگاه­های استان تهران دست یابد. او هم اکنون کلاس هشتم است. سهراب در مسابقات دوره­ی رفت کشوری که هفته گذشته در تهران برگزار شد موفق به شکست حریف خود شد.
سهراب می گوید اولین بار ۳ سال پیش در مسابقات استان تهران در سالن هفتم تیر شرکت کردم اما موفق به گرفتن مقامی نشده و از دور مسابقات حذف شدم. اما این شکست مرا ناامید نکرد و سعی کردم با کوششو پشتکار بیشتر به ورزش خود ادامه دهم تا اینکه در سالهای بعد موفق به کسب مقام قهرمانی آموزشگاه های استان تهران و چندین مقام استانی دیگر شدم. سهراب امیدوار است که روزی به عضویت تیم ملی افغانستان در بیاید و برای مردم و کشور افغانستانافتخار آفرینی کند.

   درافغانستان اعلام کردکه امسال یک نوجوان افغان به نمایندگی ازکودکان ونوجوانان کشور،درنشست (Save the Children) دفترنمایندگی سازمان نجات کودکان

 .نام این نوجوان «سمیر» است. «سمیر» از میان بیش از ۱۰۰ نوجوان افغان برگزیده شده است.سمیردردوماه گذشته به ولایت‌های مختلف افغانستان سفرکرده و دردیدارباکودکان ونوجوانان این ولایات،ازآرزوهاورویاهای آنهاآگاه شده است

«سمیر»هفته گذشته همچنین با«محمداشرف غنی»،رئیس جمهو ر و همسرش بانو «رولاغنی»،دیدارکرد. اواز رییس جمهورخواست تا درنشست سازمانملل متحد،درباره ی گرفتاری­ های کودکان افغانستان سخن گفته و صدای آنان را به گوش جهانیان برساند.

صعود دختران افغان به قله ی دماوند

گروهی از دختران افغانستانی که همگی متولد ایران هستند؛ پیروزمندانه بهقله­ی دماوند گام نهادند. این گروه از دختران کوهنورد هموطن که از سال ۱۳۹۳ با برنامه­های آموزشی و تمرینی خود را برای بالا رفتن از کوه آماده می کردند در میانه­های تابستان امسال توانستند بر بالای قله­ی بسیار بلند «دماوند» را یابند.«پریسا» یکی از دخترانی که توانسته است به این پیروزی دست یابد می گوید: هیچ کدام از افراد خانواده و دوستانم باور نمی کردند که روزی بتوانم بالای بلندترین قله­کوه دماوندبروم، اما من و دیگر دوستانمنشان دادیم که اگر بخواهیم وهمراه با آن برنامه ریزی و کوشش کنیم به هر پیروزی دست خواهیم یافت. او همچنین گفت: دوستانکوهنوردایرانی­ام ما را برای رسیدن به این پیروزی بسیار کمک کردند، امیدوارم که به زودی بتوانیم به همراه این دوستان خوبمبه قله­ی «نوشاخ» پای بگذاریم. نوشاخ بلندترین قله­ی رشته کوه «هِندوکُش»در کشور افغانستان است، که نزدیک به ۲۰۰۰ متر از قله­ی دماوند بلندتر می باشد.

دخترنوجوان افغان،نامزدجایزه صلح جهانی

«عزیزه رحیم­زاده» که خودش نیز در یک اردوگاه آوارگان در شهر «بغلان» افغانستان زندگی می کند به خاطر رساندن آب آشامیدنی بهداشتی به کودکان اردوگاه، راه اندازی یک دبستان برای آموزش بچه­ ها و همینطور وادار کردن مدرسه­ ها به نام نویسی از کودکانی که به خاطر نداشتن تذکره نمی توانستند وارد مدرسه شوند، شایسته ­ی دریافت جایزه صلح «سازمان حقوق کودکان هلند»شده است.

این جایزه هر ساله به افرادی پیشکش می گردد که برای بالابردن حقوق کودکان و توانمند نمودن آنان کوشیده باشند. پیش از این «ملاله یوسفزی»، به خاطر آموزش دختران در پاکستان برنده جایزه صلح شده بود.

«عزیزه» به این باور است که انسان می تواند با گام­های استوار و هدفمند از فقر و تنگدستی به دارایی و آسایش و از جهل و نادانی به دانش و آگاهی برسد.
«عزیزه»که خودش هم دانش آموز کلاس دهم است می گوید: با آنکه خانواده­ی آنها بسیار نادار است اما پدر و مادرش او را همواره مورد پشتیبانی قرار داده­ اند تا بتواند درسهایش را خوب بخواند.
«عزیزه» می گوید: در مدتی که برای کودکان اردوگاه کار می کنم به این باور رسیده ­ام که کودکان کشورم سرشار از توانایی و اندیشه ­های خلاق ­اند اما نیاز است تا دست مهربانی به سوی آنان دراز شده و زمینه شکوفایی استعدادهای شان را فراهم نماید.