باز هم اخراج!

پست های وبلاگ

 

باز هم اخراج!- نویسنده نادر موسوی- شنبه چهارم دی ۱۳۸۹

مدتی است که متاسفانه غفلت کرده و مطلبی روی وبلاگ نگذاشتم اما خوشبختانه این کم کاری در کارم بروز نکرده است. سال تحصیلی جدید را هم با بیم و امیدهای فراوان مثل هرسال شروع کردیم. البته از ژایان سال تحصیلی قبل برنامه ریزی هایی برای بالا بردن کیفیت آموزشی مدرسه و همینطور شکل و ظاهر کلاسها و مکتب داشتم که خوشبختانه مقدار زیادی از آن به اجرا در آمد کارها و ایده های زیادی هم ماند برای روزهای آینده و تلاش بیشتر.

مهمترین کارهای که در تابستان و از آغاز سال تحصیلی انجام شد به شرح زیر است:

– برگزاری دوره های تربیت معلم برای معلم های قدیم و داوطلبان جدید  که استادان آن آقای دکتر طاهری و آقای دکتر سید جعفر احمدی آقای جمعه امینی خانم لیدا صابری و خانتم رقیه حسنی بودند و دوره های بسیار مفیدی بود.

– برگزاری دوره های کتاب خوانی کتابهای علوم تربیتی که در این دوره حدود ۱۰ جلد کتاب توسط معلمان و داوطلبان مطالعه و در جمع سایرین کنفرانس داده شد.

– برگزاری کارگاه آموزشی روش تدریس که هر معلم در حضور سایرین تدریس می کردند و سایر معلمین ایرادات تدریس را گرفته و روی آن بحث می شد.

– تهیه کتب آموزشی و کمک آموزشی از نمایشگاه یار مهربان که در حدود ۸۰۰ جلد کتاب به کمک معلیمن منتخب مدرسه از نمایشگاه برای کتابخانه مدرسیه تهیه گردیده و در اختیار معلمین هر کلاس گذاشته شد تا به صورت دوره ای بین دانش آموزان توزیع نمایند و یک زنگ هم به عنوان زنگ کتاب خوانی در نظر گرفته شده که بسیار مورد استقبال شاگردان قرار گرفت.

– رنگ آمیزی و نقاشی کلاسها و درو دیوار مدرسه باعث شده است که فضایی بسیار  شاد و دوست داشتنی برای شاگردان فراهم شود زیرا شادی و خوشحالی شاگردان از این تغییر فضا بسیار  زیاد بود.

– انتخاب یکی از معلیمن باتجربه ی مدرسه به عنوان معلم راهنما و بررسی و ارزیابی ایشان از کلاسها به صورت هفتگی و تهیه گزارش و برگزاری کلاسهای رفع اشکال تدریس برای معلمین که در ایجاد جو رقابتی و برطرف شده اشکلات تدریس و بسیار مفید بوده است. تشکیل گروه های آموزشی بین معلمین هر پایه برای هماهنگی و ایجاد رویه ی واحد برای هر پایه و نظارت هر کدام به روال پیشرفت کلاسی و …

– ادامه ی دوره های کتابخوانی بین معلیمن به عنوان یکی از راههای آموزش معلین زیر نظر معلم راهنما

– گروه بندی شاگردان هر کلاس و در نظر گرفتن فضایی در حیاط و کلاس درس برای هر گروه به منظور ارایه ی نوشته ها و مطالب خود

– برگزاری دوره ای آموزش والدین توسط یکی از معلین باتجربه ی مدرسه که این آموزشها به صورت دوره ای هر ماه یکبار برای مادران دانش آموزان برگزار می گردد

خوشبختانه امسال تمام جشن ها و مراسم ها در مدرسه برگزار گردید که تمام این مراسم ها به کمک خود دانش آموزان و گروههای دوستی انجام شد که برای بالا بردن روحیه اعتماد به نفس و همکاری میان آنها بسیار مفید بوده است.

کارهای دیگری که به پیشنهاد معلمان برای بالا بردن دانش و فهم و روحیه همکاری و دوستی بین دانش آموزان لازم بوده است از درست کردن ماهیانه ی آش و غذاهای محلی و رفتن به نزدیکترین پارک مدرسه و برگزاری کلاس درس در فضای آزاد و نشریه دیواری و مسابقه ی کتاب خوانی و ….

برنامه ی مدرسه در سال تحصیلی جدید این است که حتی الامکان فاصله ی آموزشی بین این مدرسه با مدارس دولتی کم شود و به جایی برسیم که اگر دانش آموزی حق انتخاب داشته باشد در رفتن به مدرسه دولتی و ماندن در اینجا، تفاوت زیادی احساس نکند و این مدرسه را ترجیح بدهد.

در ابتدای سال تحصیلی هم حدود ۳۲۰ نفر از شاگردان مدرسه  با سربرگهایی که در سرشماری جدید به مهاجرین فاقد مدرک شناسایی داده شده بود بعد از امتحان تعیین سطح و قبولی وارد مدارس دولتی شدند که بسیار جای خوشحالی داشت برای کادر آموزشی مدرسه اما با کمال تاسف این روزها این شاگردان بعد از سه ماه تحصیل در مدارس دولتی به خاطر عدم صدور کارت شناسایی از مدرسه اخراج می شوند. روز پنج شنبه تعدادی از این دانش آموزان برای ثبت نام به این مدرسه آمده بودند. والدین این دانش آموزان بسیار ناراحت بودند و برخی از آنها می گفتند که بچه هایمان به خاطر اخراج از مدرسه بسیار افسرده و غمگین شده اند و حتی شبها هذیان گفته و تب کرده اند. با کادر آموزشی مدرسه در هفته ی گذشته در این مورد جلسه ای داشتیم تا نحوه ی برخورد با این دانش آموزان به گونه ای باشد که از افسردگی آنها کاسته شود از جمله برای آنها جشنی برگزار شود به خاطر آمدنشان به این مدرسه و حضور در جمع هموطنانشان و همینطور هدایایی از طرف مدرسه به آنها داده شود و در چند روز اول معلمین به آنها توجه بیشتری داشته باشند تا کم کم دوباره به این محیط عادت نمایند. تا خدا چه بخواهد.

افزودن دیدگاه

*Please complete all fields correctly

مطالب مرتبط