تالیف و چاپ کتاب تاریخ افغانستان

تاریخ افغانستان

 

دو موضوع درسی مهم که جای آن در کتابهای درسی ایران برای کودکان مهاجر خالی بود یکی تاریخ و دیگری جغرافیا بود. خوشبختانه کتاب جغرافیای افغانستان همانگونه که در بخش بالاتر گفتم چاپ و توزیع شد اما جای کتاب تاریخ خالی بود. برای جبران این کاستی با یکی از آموزگاران دوره های تربیت معلم – آقای محمدجمعه امینی – که از دوران دانشجویی باهم دوست بودیم و به تاریخ علاقه مند بود موضوع را در میان گذاشته و چند جلسه ای در این باره گفتگو کردیم. من حمایت مالی ام را اعلام کرده و ایشان را تشویق کردم که کتابی برای دانش آموزان مدارس خودگردان بنویسند. ایشان هم با کمک یک دوست دیگرشان محمدصادق صابری که لیسانس تاریخ داشتند، پس از حدود یک سال کار، کتاب تاریخ افغانستان را برای دانش آموزان دوره ی راهنمایی و دبیرستان نوشتند. سرانجام این کتاب را در سال 1383 در تیراژ 3000 نسخه چاپ کرده و به دست دانش آموزان مدارس خودگردان رساندیم تا به عنوان درس مکمل در کنار تاریخ ایران تدریس شود. این کتاب هم اکنون نیز در مدارس خودگردان تدریس می شود.

مقدمه-تاريخ افغانستان

«براي دانش آموزان افغانستاني»

وقوع حوادث ربع قرن اخير در افغانستان در كنار ويراني ‏ها و نابساماني‏ هاي فراوان آن، منشأ تحولات بسياري در روند حركات اجتماعي كشور ما گرديد. يكي از اين تحولات مثبت مهاجرت بسياري از مردم ما به كشورهاي ديگر بود. اين مهاجرت عظيم فرصت مناسبي را براي مردم ما فراهم كرد تا از زمينه‏ هاي موجود در كشورهاي ديگر بهره گيرند و اسباب پيشرفت معنوي و مادي خود را فراهم سازند. 

اما مهاجرت با همه جنبه‏ هاي مثبت آن برخي پيامدهاي منفي نيز براي مهاجران و نسل به دنيا آمده در دوران مهاجرت در پي داشته است. يكي از اين پيامدهاي منفي دورشدن از هويت ملي است. بسياري از فرزندان دوران هجرت با هويت ملي خود بيگانه شده‏اند که اين از خود بيگانگي زمينه بسياري از بيماري ‏هاي اجتماعي و فرهنگي است. 

 از خود بيگانگي وقتي اثرات مخرب ‏تري دارد كه فرد مهاجر با جامعه مهاجرپذير پيوند نخورد. در اين صورت او نه به محيط جديد پيوسته و نه با گذشته خود ارتباطش را حفظ كرده است. او به انسان بي‏هويتي تبديل مي‏ شود كه هيچ گاه نمي ‏تواند به جايگاه واقعي خود دست پيدا كند.
تاريخ هر كشور بخشي از هويت ملي فرزندان و شهروندان آن است و آشنايي با تاريخ مي ‏تواند ريشه‏ هاي فرهنگي و اجتماعي نسل مهاجر را تقويت كند و توان او را براي بهره‏گيري از فرصت‏ هاي موجود در كشور ميزبان افزايش دهد. 

 اگرچه در سال‏هاي اخير گام ‏هاي بلندي در جهت بازشناسي فرهنگ و تمدن غني و كهن افغانستان به نوباوگان آن سرزمين برداشته شده است ولي به نظر می رسد اين مجموعه تلاش‏ ها كافي نبوده است و جاي كار بيش از اين را داشته است. كتاب حاضر در صدد است تا ضمن حفظ نقاط قوت تلاش‏ هاي گذشته نواقص آن‏ها را نداشته باشد. ولي با همه اين‏ ها ادعاي جامع و مانع بودن نيز ندارد. باشد كه پژوهشگران و فرهيختگان عرصه علم و فضيلت ما را در جهت رفع نواقص اين كتاب مساعدت نمايند.

 

با مهر و سپاس

زمستان 1383 خورشیدی

 

افزودن دیدگاه

*Please complete all fields correctly

مطالب مرتبط

Amu
نادر موسوی
حیاط مدرسه