فیلم مکاتب خودگردان

پست های وبلاگ

 

فیلم مکاتب خودگردان- نویسنده نادر موسوی- پنجشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۷

 آقای عباس محمدی کارگردان و فیلمساز جوان و خوش ذوق هموطن تصمیم گرفته بود که فیلم دوم خود را هم درباره ی مکاتب خودگردان بسازد- فیلم اول ایشان هم به نام آخرین مشق معلم راجع به تعطیلی این مکاتب بود که در پاییز 1385 ساخته شد- به خاطر همین یک هفته ای درگیر گروه فیلم برداری ایشان بودیم. با یک گروه 7-6 نفره یک هفته ای کل مکتب را به هم ریخته بودند. از تمام برنامه های مدرسه فیلم گرفتند. از جلسه ی اولیاء و مربیان تا بازی و زنگ تفریح دانش آموزان، جشن الفبای دانش آموزان صنف اول که محور اصلی فیلم یکی از معلمان با سابقه و متخصص مکتب به نام خانم حسنی همراه کلاس اولش و یکی از دانش آموزان ایشان به نام فاطمه نوری بود. از دفتر کار من هم که یک زیر زمین با سقف گنبدی است و بسیار دوستش دارم هم فیلم گرفتند در حالیکه باید راجع به مکاتب خودگردان و کارهایی که برای بچه ها انجام داده بودم حرف می زدم. برای گرفتن یک صحنه فیلم از اردوی بچه ها هم کلاس اول خانم حسنی را همراه با یک کلاس دیگر بردیم دماوند. البته با هزینه ی تهیه کننده.

رفتیم یک باغ بزرگ که نگهبان آن یکی از هموطنان بود و توسط خانم سیدی از مدیران آن منطقه هماهنگ شده بود با درختان گیلاس و گوجه سبز و زردآلو که جای بسیار باصفایی بود و برای بچه ها خیلی خوش گذشت. یک روز دیگر هم گروه رفت خانه ی قهرمان فیلم و معلمش خانم حسنی. روزهای آخر متوجه شدم که صدا بردار و فیلم بردار هر دو از هنرمندان مطرح سینمای ایران هستند- آقای نجفی صدابردار و آقای جلالی تصویر بردار- و از همراهان ثابت آقای مجید مجیدی کارگردان معروف سینمای ایران، که صدا برداری و تصویربرداری فیلم باران، آواز گنجشک ها و چند فیلم دیگر را برعهده داشته اند. دیدن مکتب محقر اما با صفا و شوق و ذوق دانش آموزان و معلمان با وجود کمبودهای فراوان که برای یادگیری و یاددهی داشتند، برایشان جالب و تحسین آمیز بود و از طرفی هم به خاطر به وجود آمدن این شرایط متاسف و ناراحت بودند. آخر هفته و در پایان فیلم برداری همه از کارهای انجام شده بسیار راضی بودند و می گفتند فیلم مستند خوبی تهیه شده است. انشاء الله که بتواند انعکاس دهنده بخشی از مشکلات آموزش کودکان مهاجر در ایران باشد و هم برای کارگردان دست آوردی به ارمغان بیاورد.

دو سه دهه است که همه چیز ما افغان ها شده است فیلم، از درس دادن و درس خواندن قاچاقی گرفته تا زندگی قاچاقی، رفتن قاچاقی و آمدن قاچاقی و کار قاچاقی و …!

افزودن دیدگاه

*Please complete all fields correctly

مطالب مرتبط