امیدوارم صدای کودکان افغانستان شنیده شود

۱۳۹۹/۲/۱۲-نادر موسوی اظهار امیدواری کرد با انتخاب شدنش به عنوان نامزد جایزه «آسترید لیندگرن» باعث شنیده‌ شدن صدای کودکان افغانستان شود.

این فعال فرهنگی افغان ساکن ایران که به عنوان نامزد خارجی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در عرصه ترویج کتاب و کتابخوانی برای جایزه «آسترید لیندگرن» انتخاب شده است، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بابت این ماجرا خیلی خوشحال هستم. از انجمن نویسندگان کودک و نوجوان سپاسگزارم که بالاخره کارهایی را که برای کودکان مهاجر انجام می‌شود، دیدند؛ البته من تنها نیستم و دوستان زیادی هستند که در طول این سال‌ها برای آموزش کودکان مهاجر که به هر دلیل نمی‌توانستند در مدارس ثبت‌نام کنند، کار کردند.

او افزود: من از سال ۷۹ برای آموزش کودکان مهاجر کار می‌کنم با شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدم که بالاخره به نحوی صدای کودکان افغانستان و کودکان مهاجر به گوش جامعه جهانی می‌رسد. این صدا تنها صدای کودکان مهاجر نیست. من فکر می‌کنم کودکان مهاجر افغانستانی در ایران خیلی خوشبخت هستند زیرا از فضای فرهنگی که در ایران وجود دارد و از کتاب‌هایی که برای کودکان ایرانی  تولید می‌شود و از مدارس ایران استفاده می‌کنند. در حال حاضر ۵۰۰ هزار کودک مهاجر افغانستانی در ایران داریم  که در مدارس ایران درس می‌خوانند.

موسوی در ادامه گفت: من از طرف ایران برای کشور افغانستان نامزد شده‌ام، امیدوارم این اتفاق باعث شنیده شدن صدای کودکان افغانستان شود. کودکان از محروم‌ترین طبقات اجتماعی در افغانستان حساب شده و حقوقشان پایمال می‌شود. در هیچ‌جای افغانستان کودکان را نمی‌بینید نه در طراحی شهری، نه در کتاب و نه در پاک. اگر شما بخواهید در افغانستان برای کودکان کار کنید، شما را ریشخند می‌کنند و با دید تمسخر نگاه می‌کنند که ببینید برای کودکان کار می‌کند. کودکان افغانستان مظلوم هستند. امیدوارم این اتفاق باعث شود کودکان افغانستان دیده شوند و کاری برای آن‌ها انجام شود.

برای خواندن بیشتر اینجا کلیک کنید