چرا کودکان زیر دو سال نباید تلویزیون نگاه کنند.

برگرفته از:http://behdashtnews.ir
برای کودکان زیر ۲ سال خوب نیست که تلویزیون تماشا کنند. نظرسنجی ها می گویند که ۴۰ درصد نوزادان تا سن ۵ ماهگی تلویزیون یا تصویری ویدیویی تماشا کرده اند و این عدد برای نوزادان زیر ۲ سال به ۹۰ درصد می رسد.

به گزارش بهداشت نیوز، نظرسنجی ها می گویند که ۴۰ درصد نوزادان تا سن ۵ ماهگی تلویزیون یا تصویری ویدیویی تماشا کرده اند و این عدد برای نوزادان زیر ۲ سال به ۹۰ درصد می رسد.

برای پاسخ به این پرسش باید به نحوه رشد مغز کودکان اشاره کنیم. مغز کودکان در سه سال اول زندگی رشد بسیار زیادی پیدا می کند و حجم آن در ۱۲ ماه اول زندگی سه برابر می شود. هر محرکی که کودکان در این دوره دریافت می کنند روی رشد مغزشان اثر قابل توجهی می گذارد. تصاویر در تلویزیون، نمایشگر یا گوشی موبایل به شدت با تصاویر دنیای واقعی متفاوت است.

اما چون ما در دنیای تصاویر دیجیتال غرق شده ایم، این موضوع را نادیده می گیریم.

یک توپ را در دنیای واقعی و در صفحه تلویزیون تصور کنید. مغز نوزادان به نحوی شکل می گیرد که آنها به تدریج دید سه بعدی پیدا کنند. دنیای تلویزیون و صفحه موبایل دو بعد دارد. در این دنیا، توپ یک دایره مسطح و سایه دار است. اگر یک توپ را روی زمین بیندازید قل می خورد تا زمانی که بایستد. اگر نوزاد شما می خواهد توپ را در دنیای واقعی بگیرد، به سمتش سینه خیز خواهد رفت و دستش را به سمتش چنگ خواهد زد.

اما در صفحه تلویزیون، توپ ممکن است ناگهان غیب شود یا جایش را به چیزهای دیگر بدهد. شما هرگز نمی توانید توپی که در صفحه تلویزیون یا گوشی است را لمس کنید. نوزادان ممکن است به نورهای روشن و حرکت های ویدیو خیره شوند، اما مغزشان نمی تواند این تصاویر عجیبی که می بینند را پردازش کند.

دو سال کامل طول می کشد تا مغز کودکان به نقطه ای برسد که بفهمند علائمی که در تلویزیون می بینند معادل هایی در دنیای واقعی دارند.به این دلیل، کودکان تا سن ۳سالگی از دنیای واقعی بهتر درس می گیرند تا دنیای صفحات نمایش.

منبع: سلامتی