بولتن نیوز- دانش آموزان مهاجر/ سرمایه یا هزینه های نظام ؟!

به گزارش بولتن نیوز، نادر موسوی، فعال در زمینه مدارس بین‌الملل پیرامون وضعیت کنونی مدارس خودگردان و دانش‌آموزان مهاجر بیان داشت: در حال حاضر به این‌گونه مدارس، خودگردان گفته نمی‌شود بلکه به عنوان مدارس بین‌المللی برای تحصیل مهاجرین شناخته شده‌ می‌باشد. اکثر مدارس خودگردان تعطیل شده و آن‌هایی هم که مانده است، تعداد دانش‌آموزان خیلی کمی دارند.
وی افزود: نسبت به سال۹۴ تاکنون مدارس خودگردان سال به سال کمتر شده و هم اکنون دانش آموزان بسیار کمتری را دارا هستند. این مدارس در حال حاضر رو به دولتی شدن می‌باشند. ما هم که در این مدارس مشغول به کار بودیم، در حال حاضر به عنوان مدارس بین‌الملل شناخته شده‌ایم.دانش‌آموزانی که در این مدارس مشغول به تحصیل‌اند، کارنامه رسمی دریافت نموده و در مراکز آموزش‌وپرورش مانند سایر دانش‌آموزان، معتبر می‌باشند.
موسوی در مورد فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از مهاجرین برای تحصیل اذعان کرد: علت این که مدارس خودگردان تأسیس شد و کودکان مهاجر توانستند وارد این مدارس برای تحصیل و علم‌جویی شوند، از سال ۹۴ به فرمان رهبری بود که رویکرد آن به طور کلی تغییر نمود و دیدگاهی که به آن وجود داشت، تغییر کرد.
وی در مورد شرایط ثبت‌نام این افراد تصریح کرد: افرادی که نتوانستند در سال اول وارد مدارس شوند، سال دوم ثبت‌نام نمودند. شرایط و زمان ثبت‌‌نام حمایت تحصیلی برای مهاجرین بهبود یافته است و تعرفه‌ها و ظرفیت‌ها را افزایش داده‌اند. برخی هم به دلیل مشکلاتی خاصی که دارند ممکن است نتوانند به موقع و یا به طور کلی ثبت‌نام نمایند.
موسوی در ارتباط با مخالفت برخی از افراد نسبت به تحصیل مهاجرین و بهانه کردن شرایط اقتصادی اذعان نمود: بنده قبول ندارم، زیرا هر کشوری هزینه‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی و علمی در نظر می‌گیرد و برای پیشرفت علمی کشور خود، تلاش می‌نماید تا به اهداف خود برسند. در مدارس، تمام اهداف و فکر و عقیده‌ یک نظام، آموزش داده می‌شود. بازتاب این‌ها در کتاب‌های درسی است. این دردناک است که مهاجرینی که به ایران می‌آیند و در همین کشور زندگی می‌کنند، از حق تحصیل بازدارند. جمع کثیری از از کودکان بدون سواد بار می‌آیند و این را از چشم جامعه و حکومت می‌بینند. افرادی که معتقدند نباید اجازه تحصیل رایگان به مهاجرین داد و شرایط اقتصادی را در نظر می‌گیرند، عقایدشان نه به لحاظ دینی و نه انسانی قابل قبول نمی باشد. این کودکان مانند کودکان ایرانی هستند و از سرمایه‌های کشورمان محسوب می‌شوند. قرار است که با نظام آموزشی و عقیده‌ جمهوری اسلامی رشد نمایند و نباید جلوی پیشرفت علمی آنان را گرفت.
وی ادامه داد: برای مثال ۵۰تا۶۰ هزار کودک عدد زیادی محسوب نمی‌شود که ضرری به اقتصاد کشور برساند. اگر این هزینه را در دراز مدت بازگردانند، سود آن بسیار زیاد است. با هیچ منطقی متناسب نیست که جلوگیری شود. بازتاب آن از منظرهای فرهنگی، اقتصادی، علمی و سایر بخش‌ها دیده خواهد شد. اگر این جلوگیری از تحصیل آنان صورت گیرد، در نظر این افراد این طور به نظر می‌آید که ما هم مسلمان هستیم و در نظام جمهوری اسلامی ایران قرار داریم و این نظام را قبول داریم. با جلوگیری از تحصیل ما، ظلمی بر آنان وارد می‌شود و دیدگاهشان نسبت به ایران تغییر می‌کند.
موسوی در پایان اشاره کرد: این کودکان برای این که از جنگ و ناامنی کشور خود فرار کنند به ایران پناه آورده‌اند و انصاف نیست با آنان بد برخورد شود. دولت‌های سایر کشورها هزینه‌های زیادی برای این چنین خدماتی در نظر می‌گیرند و ما هم باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشیم.

برای خواندن بیشتر این جا کلیک کنید

نسخه چاپی-دانش آموزان مهاجر_ سرمایه یا هزینه های نظام ؟!

افزودن دیدگاه

*Please complete all fields correctly

مطالب مرتبط

nader musavi