خبرگزاری فارس: موسوی؛ مدارس خودگردان تجربیات ارزشمندی در اختیار مهاجرین گذاشت/انتقال تجربیات مدارس به افغانستان

معلم نمونهمدیر مجتمع آموزشی فرهنگ، مدارس خودگردان را ناب‌ترین نهاد مردمی دانست که وابسطه به هیچ حزبی نیست و گفت: مدارس خودگردان تجربیات ارزشمندی در اختیار مهاجرین قرار داد و بهترین مدارس در افغانستان متعلق به افرادی است که تجربه تدریس در مدارس خودگردان داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس،«سیدنادر موسوی» مدیر مجتمع آموزشی فرهنگ در نشست «نقد و بررسی وضعیت آموزشی مدارس مهاجرین افغانستانی در ایران» همراه با «تقدیر از معلمان و دانش‌آموزان نمونه» ضمن تبریک روز معلم به ویژه معلمان مدارس خودگردان، گفت: امیدواریم شرایطی فراهم شود که دانش‌آموزان افغانستانی دیگر به مدارس خودگردان نروند و آخرین انتخاب آنها برای تحصیل این مدارس باشد.

انگیزه معلمان و دانش‌آموزان برای تدریس و یادگیری

 مدیر مجتمع آموزشی فرهنگ دو انگیزه در مدارس خودگردان را بسیار با ارزش دانست و افزود: انگیزه بالا توسط دانش آموزان برای یادگیری و دیگری انگیزه بالا توسط معلمان برای تدریس منجر به افزایش موفقیت‌ آنها شد، این انگیزه بالا هم در دانش‌آموزان و معلمان وجود داشت، زیرا فردی که تدریس می‌کند و فردی که آموزش می‌بیند باید انگیزه فراوانی برای رسیدن به اهدافش داشته باشد.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب مدارس خودگردان در سال‌های نخست شروع به فعالیت این مدارس، گفت: این مدارس خودگردان میز و نیمکت مناسب نداشتند و دانش‌آموزان از کتاب درسی بی‌بهره بودند، سعی کردیم در ابتدای شروع به کار این مدارس امکانات و شرایطی را فراهم و خلاء آموزشی را برطرف کنیم.

موسوی با اشاره به بیش از 17 سال فعالیت خود در مدارس خودگردان، گفت: در طول 17 سال سابقه کاری خوشحال هستم که امروز شاگردانم با وجود سختی‌ها تحصیل کرده هستند و برخی از آنها نیز معلم هستند.

  تجربیات گران‌بهاء و ارزشمند مدارس خودگردان

مدیر مجتمع آموزشی فرهنگ با بیان اینکه در مقطع فوق لیسانس پایان‌نامه ای در رابطه با کارکردهای مدارس خودگردان به نگارش در‌آورده است، خاطرنشان کرد: در این پایان‌نامه پرداخته شده که ما برای دانش‌آموزان این مدارس چه اقدامی انجام داده‌ایم و با بررسی کارکرد مدارس خودگردان تجربیات خود را منتقل کرده‌ایم.

وی گفت: مهاجرین تجربیات خوب و ارزشمندی در مدارس خودگران کسب کرده‌اند، از دل این مدارس خودگردان دوره‌های فرهنگی و نشریات به وجود آمد و عرصه گسترده‌ای برای فعالیت بانوان فراهم شد، بیش از 90 درصد معلمان این مدارس از خانم‌های افغانستانی تحصیل کرده ایران هستند، این مدارس تجربه گران‌بهاء و ارزشمندی را در اختیار جامعه مهاجرین قرار داد.

مدارس خودگردان ناب‌ترین نهاد مردمی

موسوی با اشاره به فواید مدارس خودگردان و انتقال تجربیات آن به دیگر مدارس شهرهای افغانستان، گفت: بهترین مدارس در افغانستان متعلق به افرادی است که تجربه تدریس در مدارس خودگردان داشته‌اند، در شهرهای افغانستان از جمله هرات مدارسی وجود دارد که مدیران آنها سابقه تدریس در مدارس خودگردان را داشته‌اند، مدارس خودگردان ناب‌ترین نهاد مردمی است که وابسطه به هیچ حزب و گروهی نبوده است و سعی کردیم با برپایی این مدارس هیچ دانش آموز افغانستانی به خاطر نداشتن شهریه از تحصیل محروم نشود.

مدیر مجتمع آموزشی فرهنگ گفت: برخی مشکلات به جامعه مهاجرین برمی‌گردد اینکه مشکلات را به صورت آکادمیک بررسی نکرده‌اند باید روی این مسائل کار و چاره اندیشی صورت بگیرد، دانش‌آموزش افغانستانی اگر با اندیشه‌ها و محتوی کتاب‌های درسی تحصیل کند اگر در ایران بماند شهروند خوبی است و اگر این دانش آموز به افغانستان بازگردد سفیر خوبی در افغانستان خواهد شد.

معلم نمونه

عدم اطلاع‌رسانی به موقع ثبت نام دانش‌آموزان

وی ضمن تقدیر از تأکید رهبر ایران در رابطه با تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی، گفت: با وجود فرمان ایشان اطلاع‌رسانی به موقع نشد امیدواریم برای سال آینده این فرصت عملیاتی و اجرایی شود و هر دانش‌آموز افغانستانی در هر مدرسه‌ای که تمایل دارد تحصیل کند.

موسوی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به اینکه دانش آموزان افغانستانی درخواست‌های فراوانی از مسئولان داشته و نامه‌های را برای مسئولان نوشته اند، نامه‌ای از دو دانش آموز افغانستانی به نام «مصطفی رضایی» و «میثاق حسینی» که برای مقام معظم رهبری نوشتند، قرائت کرد.

در پایان نشست نقد و بررسی وضعیت آموزشی مدارس مهاجرین افغانستانی در ایران که در خبرگزاری فارس برگزار شد از تعدادی از معلمان و دانش‌آموزان نمونه از جمله سید نادر موسوی به عنوان با سابقه‌ترین معلم مدارس خودگردان تقدیر به عمل آمد.

لینک خبر در فارس نیوز: موسوی: مدارس خودگردان تجربیات ارزشمندی در اختیار مهاجرین گذاشت/انتقال تجربیات مدارس به افغانستان

خبرگزاری فارس

 

افزودن دیدگاه

*Please complete all fields correctly

مطالب مرتبط

nader musavi