روزنامک: دیداری خواندنی از نمایشگاه مطبوعات؛ ماهنامه کودکان آفتاب

چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۴ (۱۱ نوامبر ۲۰۱۵) حمیده خواجوی راد عضو تحریریه مجله روزنامک از نمایشگاه یک هفته ای مطبوعات در تهران دیدن کرد و طبق گزارشی که داده است و مشروح آن در آن مجله خواهد آمد چند
مورد نظر اورا جلب کرده بود.
یکی ازاین موارد، دیدار او از غرفهِ ماهنامه «کودکان آفتاب» به سردبیری نادر موسوی است. وی نوشته است که همزمان با این دیدار، اسماعیل عباسی روزنامه نگار قدیمی هم که پیش از انقلاب از دبیران خبر در روزنامه اطلاعات بود و پس از انقلاب از اعضای شورای سردبیری این روزنامه و از ۱۳۷۱ تا دو سه سال پیش از دبیران و نویسندگان روزنامه همشهری در آن غرفه بود و با نادر موسوی درباره آن ماهنامه گفت و شنود داشت. عباسی در عین حال یک کاریکاتوریست بنام است.
ماهنامه «کودکان آفتاب» آن طور که روی جلد آن اعلام شده است؛ مجله ای است برای نوجوانان فارسی زبان دنیا. نگاهی به محتوای این مجله که سردبیر ۴۰ ساله اش یک جامعه شناس متولّد ولایت بلخ (افغانستان) است نشان می دهد که روشی کاملا نوین در پیش گرفته است و آن، آماده ساختن نوجوانان برای پیشرفت، زندگانی بهتر و شادزیستن است با تمثیل و درج شرح حال، تا نوجوان را از همین سن و سال آماده سازد که برای آینده اش امید وهدف داشته باشد و برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی کند. یکی از مثال های شماره اردیبهشت ۹۴ این مجله، شرح احوال بانو «نساء محمدی» است که چگونه در مشهد و تهران درس خواند که خالی از مشکلات نبود، در دانشگاه علوم پزشکی گرگان لیسانس مامایی گرفت و پس از دو سال کار عملی، فوق لیسانس و … وآنگاه همزمان با کار در یک بیمارستان کابل، مدرّس دانشگاه در همان شهر شد. این تلاش و پیشرفت آسان نبود ولی امید را از دست نداد و از هدف خود دور نشد. او اینک ۳۰ ساله است. مثال دیگر درباره «عبدالاحد مومَند» فضا نورد افغان است که چند روز از سرنشینان سفینه فضاییِ «میر» بود.
این مجله پُراز عکس نوجوانان دانش آموز، کاریکاتور، نقاشی و پند و اندرز به زبان ژورنالیستی (غیر مستقیم) است. به نظر می رسد که هدف مجله، عمدتا نوجوانان افغان باشد و بویژه آنانکه در ایران هستند.

روزنامک_ دیداری خواندنی از نمایشگاه مطبوعات؛ ماهنامه کودکان آفتاب روزنامک_ دیداری خواندنی از نمایشگاه مطبوعات؛ ماهنامه کودکان آفتاب

پیوند نوشته در تارنمای روزنامک

افزودن دیدگاه

*Please complete all fields correctly

مطالب مرتبط

nader musavi