کودکان آفتاب، نشریه ای برای کودکان افغان-خبرگزاری تسنیم

۱۳۹۵-۸-۱۷- نشریه کودکان آفتاب، نشریه مهاجرین افغانستانی‌ در ایران است که جامعه هدفش را حدود ۴۰۰ هزار دانش آموز افغانستانی مقیم ایران تشکیل می‌دهد. یکی از اهداف این نشریه ایجاد پل ارتباطی میان کودکان سه کشور فارسی زبان است.

تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا»، نشریه کودکان آفتاب، نشریه مهاجرین افغانستانی در ایران است که جامعه مخاطبینش را کودکان و نوجوانان مهاجر تشکیل می‌دهند. حسن نوروزی دبیر ادبی این نشریه با توضیح این مطلب که کودکان آفتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده و میتواند در دکه حضور پیدا کند یکی از برنامه های این نشریه را رساندن آن به دست تمامی دانش آموزان افغان از طریق آموزش و پرورش عنوان کرد.
وی بزرگترین مشکل را در راه انجام کارهای فرهنگی مهاجرین افغانستان مشکلات مالی دانست. نوروزی دلیل این موضوع را بی علاقه‌گی نهادهای فرهنگی افغانستان در ایران و همچنین ثروتمندان افغانستانی مقیم ایران دانست.

دبیر نشریه کودکان آفتاب، آشنایی کودکان و نوجوانان افغانستانی متولد ایران با هویت کشور افغانستان، ایجاد تعامل بین سه کشور جغرافیای فارسی زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان و ترویج زبان سره و میانه در بچه های افغانستانی و نیز استعدادیابی در حوزه ادبیات و تصویرگری را از اهداف این مجله بیان کرد. حسن نوروزی با تشکر از مقام معظم رهبری در رابطه با فرمان ایشان برای اجازه تحصیل بچه های مهاجر افغانستانی، بزرگترین معضل کودکان و نوجوانان مهاجر این کشور را در سالهای گذشته نداشتن اجازه تحصیل دانست.

حدود 400 هزار کودک افغانی در ایران مشغول به تحصیل هستند که متاسفانه کار فرهنگی اندکی برای آنان از سوی کشور مبدا صورت گرفته است. نشریه کودکان آفتاب به سردبیری سید نادر موسوی و حسین سختانلو _هر دو از ایران _با تیراژ 3000 نسخه به صورت ماهنامه منتشر می‌شود.

کودکان آفتاب، نشریه ای برای کودکان افغان- اخبار فرهنگی تسنیم _ Tasnim

برای خواندن ادامه خبر اینجا کلیک کنید

 

 

افزودن دیدگاه

*Please complete all fields correctly

مطالب مرتبط

nader musavi