گزارش یورونیوز

1394-6-8- اعلام امکان ثبت نام کودکان افغان فاقد مدرک هویت در مدارس ایران و همچنین پخش دو برنامه زنده تلویزیونی با موضوع و حضور گروهی از مهاجران افغان ساکن ایران در هفته های گذشته، این گمانه را تقویت کرده است که دست کم بخشی از نهادهای موثر جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته اند تا رویکرد خود را نسبت به جامعه بزرگ افعانستانی های مقیم ایران تغییر دهند.

نقش نخبگان در به رسمیت شناختن حقوق بنیادین مهاجران افغان در ایران

آمار ارائه شده از منابع مختلف، نشانگر اقامت دست کم دو میلیون مهاجر افغان در خاک ایران است. بسیاری از شهروندان افغانستان از سال های دهه هشتاد میلادی و در پی بالاگرفتن جنگ داخلی، تهاجم خارجی و ناامنی و هراس ناشی از قدرت گرفتن طالبان، زادگاه خود را ترک کرده اند. ایران به دلیل مشترکات زبانی در طول این سال ها به ویژه به کشورِ مقصدِ بخش گسترده ای از مهاجران تاجیک و هزاره بدل شد. با این حال سختی قوانین این کشور در موضوع اتباع خارجی از یک سو و عدم ادغام مهاجران در جامعه مقصد از سوی دیگر، باعث شد تا بخش گسترده ای از مهاجران افغان به حاشیه رانده شوند.

در این میان وضعیت مهاجرانی که مجوز اقامت قانونی نداشتند به مراتب سخت تر از دیگر هموطنانشان است. این گروه پرشمار مهاجران، علاوه بر خطر اخراج، به دلیل سکونت غیرمجاز از حقوق اولیه قانونی، از جمله حق دسترسی به دادرسی عادلانه و حق برخورداری از تحصیل محرومند.

با این حال در میان مهاجران قانونی افغان در ایران، تعدادی توانسته اند با غلبه بر مشکلات پرشمار اقتصادی، هویتی، سیاسی و اجتماعی، تحصیلات عالی خود را به اتمام رسانده و با تغییر موقعیت شغلی، از «حاشیه» به «متن» جامعه وارد شوند.

نادر موسوی، کارشناس ارشد جامعه شناسی از دانشگاه تهران، سردبیر ماهنامه کودکان آفتاب و بنیانگذار خانه کودکان افغانستان، تحصیلات خود را از کلاس سوم ابتدایی در ایران ادامه داده است. او با تائید فرضیه تغییر رویکرد دولت ایران نسبت به مهاجران افغان درباره علت این امر به یورونیوز گفت: «نخبگان افغان در طول این سال ها تلاشی برای شناساندن خود به جامعه ایران نکردند. ایرانی ها شناخت درستی از جامعه مهاجران افغان نداشتند. اما این روند در سال های گذشته تغییر کرده است.» او با اشاره به حضور شاعران افغان در جلسات سالانه شعرخوانی در حضور رهبر ایران می گوید: «یکی از شعرها مستقیما مشکلات افغانستانی های مهاجر را مطرح کرد. شاید همین حضور مستقیم یکی از دلایل صدور دستور از سوی رهبر انقلاب مبنی بر حق تحصیل تمام کودکان افغان، حتی کودکان فاقد مجوز اقامت در ایران بوده باشد.» آقای موسوی پیگری رسانه ای این دستور رهبر ایران را یکی دیگر از عوامل تغییر رویکرد آموزش و پرورش در ثبت نام عمومی دانش آموزان افغان توصیف کرده و گفت: « هم اکنون شمار زیادی روزنامه نگار و خبرنگار افغان در خبرگزاری های فارس و تسنیم ایران کار می کنند و روزنامه شرق هم روزنامه نگار افغان دارد. همه این افراد از نسل دوم مهاجران افغان در ایران هستند. شاید بدون پیگیری رسانه ای این دستور به فراموشی سپرده می شد.» این جامعه شناس و پژوهشگر، ویژگی دو برنامه تلویزیونی پخش شده با موضوع مهاجران افغان را در نگاه برابر تهیه کنندگان و مجری به مهمانان دانسته و آن را یک اقدام بسیار مثبت ارزیابی می کند. وی در توضیح این مساله گفت: «در جامعه ایران همیشه نگاه ها به مهاجران افعان از بالا به پایین است.»

لینک خبر در صفحه یورونیوز

افزودن دیدگاه

*Please complete all fields correctly

مطالب مرتبط

nader musavi