نامه دانش‌آموز مهاجر به وزیر معارف افغانستان

نامه

نامه دانش‌آموز مهاجر به وزیر معارف افغانستان- 24 اردیبهشت 1395

دانش آموز مهاجر کلاس پنجم مقیم ایران در نامه‌ای به وزیر علوم افغانستان از وی خواسته که مدارسی با تمام امکانات در کشورش بسازد.
به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «محمد حسین حسینی» دانش‌آموز مهاجر افغانستانی کلاس پنجم که در یکی از مدارس افغانستانی در مشهد مشغول به تحصیل است، در مجله «کودکان آفتاب» نامه‌ای به وزیر علوم افغانستان نوشته و از وی خواسته برای کودکان افغانستانی مدارس بیشتری بسازد.

در این نامه آمده است:

من «محمد حسین» هستم. یک کودک افغانستانی که در کشور ایران و در یکی از مدرسه‌‌های افغانستانی در شهر مشهد درس می‌خوانم. نام دبستان ما «زمان» است. من خوشحالم که در این مدرسه هستم چون آموزگار و مدیرمان خیلی خوب است. آنها برای ما بسیار زحمت می‌کشند. مدرسه‌ ما فقط برای بچه‌های افغانستانی است. آقای وزیر علوم من از شما می‌خواهم که مانند مدیر ما برای همه بچه‌های افغانستان مدرسه بسازید تا آنها هم بتوانند درس بخوانند و با سواد شوند.

شاید جنگ زودتر تمام شود. چون پدر بزرگم همیشه می‌گوید اگر مردم افغانستان سواد داشتند در کشور ما اینقدر خرابی و جنگ نمی‌شد. چند روز پیش که تلویزیون افغانستان را نگاه می‌کردم دیدم که بچه‌ها بر روی خاک و زیر یک درخت نشسته بودند و درس می‌خواندند. تخته سیاه آنها هم یک تخته شکسته بود. من از دیدن آنها بسیار ناراحت شدم و وقتی مدیرمان از ما خواست که به شما نامه بنویسم یاد آن بچه‌ها افتادم.

آقای وزیر علوم از شما می‌خواهم که مدرسه‌های زیاد و بزرگ برای بچه‌های افغانستان بسازید تا آنها بتوانند مانند بچه‌های دیگر در کلاس‌های بزرگ درس بخوانند. من هر وقت شبکه های تلویزیون افغانستان را نگاه می‌کنم هیچ شبکه‌ای برای بچه‌ها وجود ندارد. بیشتر شبکه‌های تلویزیون هم فیلم‌های کشورهای دیگر را نشان می‌دهند و یا موسیقی می‌گذارند. هیچ وقت ندیدم که برنامه‌ای برای بچه‌ها پخش شود و درباره بچه‌ها چیزی بگویند.

یکی از همکلاسی‌هایم که تازه از افغانستان آمده است می‌گوید: در مدرسه ما در آنجا معلم‌ها به درس بچه‌ها اهمیتی نمی‌دهند و بیشتر روزها ما معلم نداشتیم. بچه‌هایی که از افغانستان می‌آیند و در آنجا کلاس هفتم و هشتم بوده‌اند حتی نمی‌توانند کتاب کلاس ما را بخوانند و همه شان از دیکته صفر می‌گیرند.

من از شما که وزیر هستید می‌خواهم برای بچه‌های افغانستان یک کاری بکنید. شما باید مدرسه‌ای برای بچه‌ها بسازید که زمین فوتبال و کتابخانه و آزمایشگاه داشته باشد و معلم‌های خوب برای آنها بیاورند.

امیدوارم به حرف‌های من گوش کنید وزیر!

افزودن دیدگاه

*Please complete all fields correctly

مطالب مرتبط